Sunday, September 13, 2015

თხზულების შეფასების რუბრიკა



   კრიტერიუმი


     დაბალი
      (1-2- 3)


   საშუალო
     (4-5-6)


      კარგი
        (7-8)


  საუკეთესო
      (9-10)

      ტექსტის
    ორგანიზებ

დავალება არაადეკვატურადაა
გაგებული
ტექსტი ორგანიზებულია, მაგრამ პასუხი გაცემულია ერთ მითითებაზე
ტექსტი ორგანიზებულია,პასუხი გაცემულია ორ მითითებაზე
ტექსტი ორგანიზებულია და პასუხი გაცემულია სამივე მითითებაზე


ლექსიკა და        სტილი

ნაშრომი სტილისტურად
გაუმართავია

აზრი გასაგებია,ლექსიკა მწირია, არის სტილისტური ხარვეზები
აზრი მკაფიოდაა ჩამოყალიბებული,დაცულია სტილისტური ერთგვაროვნება,გვხვდება სამიოდე სტილისტური ხარვეზი.
აზრი ზუსტად და მკაფიოდაა  გადმოცემული,შერჩეულია სტილი,გვხვდება ორიოდე სტილისტური ხარვეზი.

გრამატიკული
   შეცდომები


დაშვებულია რვაზე მეტი შეცდომა

არაა დაშვებული ექვსზე მეტი შეცდომა

არაა დაშვებული ოთხზე მეტი შეცდომა

არაა დაშვებული ორზე მეტი შეცდომა

სახელზმნა


რითმა - ცნების რუკა


ინტეგრირებული გაკვეთილი - "შუშანიკის წამება"

1.    გაკვეთილის თემა
„შუშანიკის წამება“ - ისტორიული და ლიტერატურული წყარო
2.    სწავლების საფეხური და კლასი
მე-3 საფეხური, მე-10 კლასი
3.    ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
საგნები
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
ქართული ლიტერატურა
საქართველოს ისტორია
ჩხიკვაძე მადონა
ვარდოსანიძე იზოლდა
4.    მოსწავლეთა რაოდენობა
    21
5.    განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
ასეთი მოსწავლე არ არის
6.    გაკვეთილის სასწავლო მიზნები (საგნების მიხედვით)
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ განასხვავონ ლიტერატურული და ისტორიული მასალა ერთმანეთისაგან, დაასკვნიან, რომ „შუშანიკის წამება“ არის როგორც ლიტერატურული ძეგლი, ასევე ისტორიული დოკუმენტი. 
7.    ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
ქართ.X.7. მოსწავლე განასხვავებს ტექსტში ფაქტობრივ, კონცეპტუალურ და ქვეტექსტურ ინფორმაციას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე : ამოკრებს ტექსტიდან ფაქტობრივ ინფორმაციას.
ქართ.X.9. მოსწავლე კითხულობს, აანალიზებს სხვადასხვა ჟანრის მხატვრულ ნაწარმოებს.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე  : აკავშირებს მხატვრულ ნაწარმოებს ისტორიულ კონტექსტთას და თანამედროვეობასთან (მსჯელობს იმის შესახებ, თუ როგორ აისახა ისტორიული ვითარება, ეპოქის კულტურული და ლიტერატურული ტრადიციები ამა თუ იმ ნაწარმოებში
ისტორია.X.1.ისტორიული ინტერპრეტაცია და კვლევა.
  შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:აანალიზებს და აფასებს ერთი
   და იმავე მოვლენის განსხვავებულ ინტერპრეტაციებს,                                                               
 ისტორია. X.3.ისტორიული კვლევის ჩატარება და დაგეგმვა.
 შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:დამოუკიდებლად ან     მასწავლებლის დახმარებით ირჩევს საკვლევად მისთვის საინტერესო ისტორიულ საკითხს.(მოსწავლის არჩევანი შეიძლება განაპირობოს ისტორიულ თემატიკაზე შექმნილი მხატვრული ლიტერატურით დაინტერესებამ).
8.    თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
1-ლი აქტივობა : მინი-ლექცია.       (10 წუთი)
 მასწავლებელი აჯამებს შესწავლილ მასალას, ყურადღებას ამახვილებს, რომ მოსწავლეებმა უნდა გააცნობიერონ ჰაგიოგრაფიისთვის დამახასიათებელი ზოგიერთი თავისებურება, რომ ხელოვნებას ამ დროს მხოლოდ განსწავლის ფუნქცია ეკისრებოდა და არა ესთეტიკური ტკბობისა. მოსწავლეებს უკვე ნასწავლი აქვთ რ. სირაძის ესე „შუასაუკუნეობრივი მოძღვრება ადამიანზე“, ახსენებს მათ რამდენიმე საკითხს :
                 1. რა არის სულიერი და ხორციელი ბუნება ?
                 2. როგორ მიიღწევა ბედნიერება ტანჯვის გზით ?
                 3. რა არის ჭეშმარიტი ბედნიერება?
                 4. შუა საუკუნეები და რენესანსი                                      
მე-2 აქტივობა : ჯგუფური მუშაობა      (15 წუთი.)
კლასი დაყოფილია 2 ჯგუფად, თითოეულს მიეცემა შემდეგი დავალებები :
           პირველი ჯგუფი

1. რა მნიშვნელობა აქვს „შუშანიკის წამებას“ ქართული მწერლობისთვის?
2. ჰაგიოგრაფიული ლიტერატურის სპეციფიკურ დანიშნულებას შეადგენს   თუ არა აისახოს ისტორია?
3. რამ გამოიწვია ამ ტექსტში ისტორიზმის სიჭარბე?
4.“კაცი ერთი სპარსის“ლიტერატურული სახე.

            მეორე ჯგუფი

  1. დაასახელეთ ისტორიული და ლიტერატურული ფაქტები ნაწარმოებში.
  2. ტექსტის მიხედვით, შეიძლება თუ არა ვიმსჯელოთ ვახტანგ გორგასალისა და პიტიახშის ურთიერთობაზე ?როგორ?
  3. რატომ ცდილობს ვარსქენი სპარსეთის მეფის მფარველობის მოპოვებას?
  4. კაცი ერთი სპარსის ისტორიული სახე.
         
მე-3 აქტივობა : პრეზენტაცია      (12 წუთი.თითოეულს 6-6 წუთი)

  პრეზენტაციის დროს მოსწავლეების მიერ არჩეული პრეზენტატორები კლასს გააცნობენ ინტერნეტით მოძიებულ ტიციანისა და მიქელანჯელოს“ჯვარცმის“ სურათებს და შეადარებენ სინას მთისა და იშხანის „ჯვარცმას“,გააცნობენ ჯგუფების მისრ შემუშავებულ თეზისებს. იმსჯელებენ მიცემულ დავალებაზე.

9.    შეფასება
მოსწავლეები ფასდებიან როგორც განმსაზღვრელი, ასევე განმავითარებელი შეფასებით.                                                                                              (5 წუთი)
მოსწავლეებს დავალებად ეძლევათ სახელმძღვანელოში მოცემული ანალიტიკური კომენტარი და ინტერპრეტაცია.                                     (3 წუთი)
10.      საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები


ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
მე-10 კლასის სახელმძღვანელო
რ. თვარაძე - თხუთმეტსაუკუნოვანი მთლიანობა
გრ. ფარულავა - ქართული მწერლობის სათავეებთან
ივ. ჯავახიშვილი - ქართველი ერის ისტორია


თემატურ-კალენდარული გეგმა; ქართული ენა და ლიტერატურა; მე-12 კლასი; 1-ლი სემესტრი

N
თარიღი
თემატური
ერთეული
სთ
სასწავლომიზანი. შედეგი
რესურსი
მეთოდები. სტრატეგია
შეფასება
1
14.09
მხატვრული ლიტერატურის ფუნქცია
1
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
Ka.wikipedia.org

მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
გონებრივი იერიში
მინილექცია
დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
2
15.09
ქართული ლიტერატურის პერიოდიზაცია
1
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
Ka.wikipedia.org

მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
გონებრივი იერიში
მინილექცია
დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
3
16.09
საქართველო მე-19 ს-ის მიწურულს
1
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
Ka.wikipedia.org

მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
გონებრივი იერიში
მინილექცია
პარალელები ისტორიიდან
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
4
17.09
ფ.გოგიჩაიშვილის სტატია
1
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძ-ლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 14. მოსწავლეს შეუძლია წერის სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.

მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
მარკირებული კითხვა
დისკუსია
ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
5
18.09
დ.კლდიაშვილის ცხოვრება და შემოქმედება
1
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
დ.კლდიაშვილი
„ჩემი ცხოვრების გზაზე“

კითხვა-პასუხი
მინილექცია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
6
21.09
„სამანიშვილის დედინაცვალი“I-III
1
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძ-ლია გააანალიზოს კულტუ-რული, სოციალური და ისტო-რიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 9. მოსწავლეს შეუძ-ლია გააანალიზოს, რა გავლე-ნას ახდენს ავტორის ენობრი-ვი არჩევანი მკითხველზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შე-უძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 
ქართ. XII. 14. მოსწავლეს შეუძლია წერის სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო;

ქმს-დ.კლდიაშვილი

დ.კლდიაშვილის მოთხრობები

Ka.wikipedia.org


Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  ბარათებზე მუშაობა

Ø  „კიპა“

Ø  ამბის რუკა

Ø  ამბის პირამიდა

Ø  დისკუსია

Ø  დებატი

Ø  პრეზენტაცია

Ø  ესეზე მუშაობა
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
7
22.09
„სამანიშვილის დედინაცვალი“IV-VI
1
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
8
23.09
სამანიშვილის დედინაცვალი“VII-IX
1
„სამანიშვილის დედინაცვალი“- ფრაგმენტები ფილმიდან.


პროექტორი

კომპიუტერი


გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
9
24.09




„სამანიშვილის დედინაცვალი“X-XII
1
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
10
25.09
დ.კლდიაშვილის მხატვრული სტილი
1
ქართ. XII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება.
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 
დ.კლდიაშვილის მოთხრობები

ესეზე მუშაობა
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
11
28.09
დ.კლდიაშვილის პერსონაჟები
1
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 
ქართ. XII. 14. მოსწავლეს შეუძლია წერის სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
დ.კლდიაშვილის მოთხრობები

დახასიათებითი ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
12
29.09
ეპოქის ასახვა დ.კლდიაშვილის შემოქმედებაში
1
ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო;

ქმს-დ.კლდიაშვილი


პრეზენტაცია
დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
13
30.09
პრეზენტაცია. პროექტი
1
ქართ. XII. 11. მოსწავლეს შეუძლია გამოკვლევის (მცირე მოცულობის სამეცნიერო ნაშრომის) დაწერა წინასწარ შერჩეულ თემაზე.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო;

პრაქტიკული დავალებების შესრულება
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
14
01.10
შემაჯამებელი
N1
1




15
02.10
მ.ჯავახიშვილის ცხოვრება და შემოქმედება
1
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა
ქმს- მ.ჯავახიშვილი
მოგონებები მ.ჯავახიშვილზე
დოკუმენტური ფილმი
პრეზენტაცია

დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
16
05.10
„ჯაყოს ხიზნები“ ზოგადი მიმოხილვა
1
ქართ. XII. 1. მოსწავლეს შეუძლია  სასწავლო პროექტის წარმოდგენა აუდიტორიის წინაშე.
ქართ. XII. 4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სტრატეგიის გამოყენება სასწავლო პროექტის პრეზენტაციისათვის.
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
ქართ. XII. 12. მოსწავლეს შეუძლია სასწავლო რეფერატის დაწერა რამდენიმე წყაროს მიხედვით.
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 


Ø  მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
Ø  ქ ს- მ. ჯავახიშვილი
Ø  სატელევიზიო სპექტაკლი „ჯაყოს ხიზნები“
Ø  მხატვრული ფილმი „ჯაყოს ხიზნები“
Ø  პროექტორი

Ø  კომპიუტერი
Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  ბარათებზე მუშაობა

Ø  „კიპა“

Ø  ამბის რუკა

Ø  სიტყვის რუკა

Ø  ამბის პირამიდა

Ø  დისკუსია

Ø  დებატი

Ø  პრეზენტაცია

Ø  ესეზე მუშაობა

Ø  რეფერატი

Ø  პროექტი

Ø  პრეზენტაცია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
17
06.10
„ჯაყოს ხიზნები“- I
I-II
1
18
07.10
„ჯაყოს ხიზნები“- I
III
1
19
08.10
„ჯაყოს ხიზნები“- I
IV-VI
1
20
09.10
„ჯაყოს ხიზნები“- I
VII-IX
1
21
12.10
„ჯაყოს ხიზნები“- I
შეჯამება
1
22
13.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
I-II

1
23
15.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
III
1
24
16.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
IV-V
1




25
19.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
VI-VII
1
26
20.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
VIII-IX
1
27
21.10
„ჯაყოს ხიზნები“- II
შეჯამება
1
28
22.10
„ჯაყოს ხიზნები“- III
I-III
1
29
23.10
„ჯაყოს ხიზნები“- III
IV-V
1
30
26.10
„ჯაყოს ხიზნები“- III ნ.
VI
1
31
27.10
„ჯაყოს ხიზნები“- III
შეჯამება
1
32
28.10
„ჯაყოს ხიზნების“ ეპოქა
1



33
29.10
„ჯაყოს ხიზნების“ პერსონაჟები
2
34
30.10
„ჯაყოს ხიზნების“ პერსონაჟები


35
2.11
შემაჯამებელი N2
1




36
3.11
გი დე მოპასანი „ფუნთუშა“ (გვ. 74-78)
3
ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
Ø  გონებრივი იერიში

Ø  ამბის რუკა


Ø  დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
37
4.11
გი დე მოპასანი „ფუნთუშა“ (გვ 78-80)

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
38
5.11
გი დე მოპასანი „ფუნთუშა“

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
39
6.11
მოდერნიზმი

ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო

Ka.wikipedia.org


გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
40
9.11
მოდერნისტული ლიტერატურული დაჯგუფებები საქართველოში

ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
მე-12 კლასის სახელმძღვანელო

Ka.wikipedia.org

ქმს-ტ8.

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
41
10.11
ნ.ლორთქიფანიძე. იმპრესიონიზმი

ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.

ქმს- ნიკო ლორთქიფანიძე
Ka.wikipedia.org


გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
42
11.11
„შელოცვა რადიოთი“ გვ 100-110

ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება.
ქართ. XII. 9. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს, რა გავლენას ახდენს ავტორის ენობრივი არჩევანი მკითხველზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
ქმს- ნიკო ლორთქიფანიძე

მე-12 კლასის სახელძღვანელო

Ka.wikipedia.org

Ø  გონებრივი იერიში

Ø  პაუზებით კითხვა


Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  ბარათებით მუშაობა


Ø  ამბის პირამიდა

Ø  კიპა


Ø  დისკუსია

Ø  ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
43
12.11
„შელოცვა რადიოთი“ გვ.111-122

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
44
13.11
„შელოცვა რადიოთი“ გვ. 123-132

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
45
16.11
„შელოცვა რადიოთი“ (ტექსტის განხილვა)

ქართ. XII. 14. მოსწავლეს შეუძლია წერის სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.

Ø  დისკუსია

Ø  ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
46
17.11
შემაჯამებელი N3





47
18.11
ვ. კოტეტიშვილი „აზიისაკენ“

ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
მე-12 კლასის სახელძღვანელო

პაუზებით კითხვა

დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
48
19.11
ა. ბაქრაძე „ფხიზელი გონების ძალა“

ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.

მე-12 კლასის სახელძღვანელო

პაუზებით კითხვა

დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
49
20.11
ნ. ლორთქიფანიძე „თავსაფრიანი დედაკაცი“

ქართ. XII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება.
ქართ. XII. 9. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს, რა გავლენას ახდენს ავტორის ენობრივი არჩევანი მკითხველზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
მე-12 კლასის სახელძღვანელო
ქმს- ნ. ლორთქიფანიძე
ვაჟა ფშაველა „დარეჯანი“
.ინანიშვილისიკვდილიბარბალებადიაურისა
ი.ჭავჭავაძე „ოთარაანთ ქვრივი“
Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  ბარათებით მუშაობა

Ø  ამბის პირამიდა
Ø  დისკუსია

Ø  ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
50
24.11
ნ. ლორთქიფანიძე „თავსაფრიანი დედაკაცი“

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
51
25.11
ო. მირბო „მუქთამჭამელები“

ქართ. XII. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის, ქვეყნისა და კულტურის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
მე-12 კლასის სახელძღვანელო

Ø  პაუზებით კითხვა
Ø  დისკუსია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
52
26.11
ო. მირბო „მუქთამჭამელები“

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
53
27.11
სიმბოლიზმი

ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.

მე-12 კლასის სახელძღვანელო

Ka.wikipedia.org


„ვიცი, ვისწავლე,
მინდა ვიცოდე“

გონებრივი იერიში
მინილექცია
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
54
30.11
გალაკტიონ ტაბიძე

ქართ. XII. 3. მოსწავლეს შეუძლია სასწავლო პროექტის პრეზენტაციის შესაბამისი ხერხების ამოცნობა და გამოყენება.

მე-12 კლასის სახელძღვანელო

Ka.wikipedia.org

Ø  გონებრივი იერიში
Ø  „ვიცი, ვისწავლე,
მინდა ვიცოდე“
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
55
1.12
გალაკტიონი და სიმბოლიზმი

ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
Ka.wikipedia.org

გონებრივი იერიში
მინილექცია

გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
56
2.12
„შერიგება“

ქართ. XII. 6. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტექსტში ასახული ფასეულობებისა და შეხედულებების ერთმანეთთან შედარება.
ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ენის სხვადასხვა ასპექტების გაანალიზება.
ქართ. XII. 9. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს, რა გავლენას ახდენს ავტორის ენობრივი არჩევანი მკითხველზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 
ქართ. XII. 14. მოსწავლეს შეუძლია წერის სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
მე-12 კლასის სახელძღვანელო

Ka.wikipedia.org


Ø  გ.ტაბიძის პოეზიის აუდიოჩანაწერები

Ø  პროექტორი/კომპიუტერი

Ø  გ.ტაბიძის პოეზია

Ø  ნ.ბარათაშვილის ლექსები
Ø  გონებრივი იერიში

Ø  სიტყვის რუკა


Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  პრეზენტაცია

Ø  დისკუსია

Ø  ესე
გაკვეთილის მიზნის შეაბამისი აქტივობების შესრულების ხარისხი და ჩართულობა
57
3.12
„თოვლი“

58
4.12
„ათოვდა ზამთრის ბაღებს“

59
7.12
„მშობლიური ეფემერა“

60
8.12
„მე და ღამე“

61
9.12
„სილაჟვარდე ანუ ვარდი სილაში“

62
10.12
„მთაწმინდის მთვარე“

63
11.12
„ალვები თოვლში“

64
14.12
„ქებათა ქება ნიკორწმინდას“

65
15.12
გ.ტაბიძის პოეზია (შეჯამება)

66
16.12
გ.ტაბიძის პოეზია (შეჯამება)

67
17.12
შემაჯამებელი N4





68
18.12
გ.ლეონიძე „ყივჩაღის პაემანი“

ქართ. XII. 7. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს კულტურული, სოციალური და ისტორიული ფასეულობების გავლენა ტექსტსა და მის ინტერპრეტაციაზე.
ქართ. XII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ეფექტური სტრატეგიების არჩევა და გამოყენება.
ქართ. XII. 13. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ანალიზის დაწერა. 

მე-12 კლასის სახელმძღვანელო
ქმს-გ.ლეონიძე
ხალხური პოეზია
გ.ჩოხელის „მე და ყივჩაღი“
ლექსები ყივჩაღის შესახებ
გ.ლეონიძის ლექსების აუდიოჩანაწერი
Ø  გონებრივი იერიში

Ø  სიტყვის რუკა


Ø  მარკირებული კითხვა

Ø  პრეზენტაცია

Ø  დისკუსია

Ø  ესე

69
21.12
გ.ლეონიძე „ყივჩაღის პაემანი“

70
22.12
„ნინოწმინდის ღამე“

71
23.12
„მყვირალობა“

72
24.12
„ღამე ივერიისა“

73

გ. ლეონიძის სტილი


74

რეზერვი





75

რეზერვი